Share

Στους «8» Ρεάλ και Πόρτο

Έντεκα συνολικά τέρματα είχε η σημερινή βραδιά του Champions League σε Μαδρίτη και Οπόρτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση στις “8” καλύτερες ομάδες του Champions League.

Ρεάλ – Σάλκε

Πλούσιο το θέαμα στην Μαδρίτη, με την Σάλκε να φτάνει στην πηγή, αλλά στο τέλος να μην καταφέρνει να πιει νερό. Στο 20’ ο Φουκς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και έδωσε ελπίδες στην Σάλκε, αλλά ο Ρονάλτο πέντε λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα. Στο 40΄ο Χούντελααρ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Σάλκε, αλλά ο Ρονάλτο ισοφάρισε ξανά στο 45’ λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου δραματικό. Στο 53’ ο Μπενζεμά έκανε το 3-2, αλλά οι Γερμανοί πείσμωσαν και ισοφάρισαν στο 57΄λεπτό με τον Σάνε. Στο 84΄λεπτό ο Χούντελααρ με το δεύτερο του γκολ στον αγώνα έκανε το 3-4, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Σάλκε.

Συνθέσεις:
Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι, 4-3-3): Κασίγιας, Πέπε, Αρμπελόα, Κοεντράο, Βαράν, Κεντίρα, Μπέιλ, Κρόος, Ίσκο, Ρονάλντο, Μπενζεμά
Σάλκε (Ντι Ματέο, 4-4-2): Βελενρόιτερ, Φουκς, Χέβεντες, Ματίπ, Νάστασιτς, Μπαρνέτα, Νόιστάντερ, Χέγκερ, Μέγερ, Χούντελααρ, Μοτίνγκ

Πόρτο – Βασιλεία

Για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε η Βασιλεία στο Οπόρτο, αλλά στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητα των «Δράκων». Η Πόρτο προηγήθηκε στο 14’ λεπτό με τον Μπραχίμι. Η φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Πόρτο ήταν αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Ο Ερέρα στο 47’ έβαλα ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι, και ο Κασεμίρο στο 56’ και ο Αμπουμπακάρ στο 76΄έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα.

Συνθέσεις:
Πόρτο (Λοπετέγκι, 4-3-3): Φαμπιάνο, Μαρκάνο, Ντανίλο, Σάντρο, Μαϊκόν, Εβάντρο, Μπραχίμι, Ερέρα, Κασεμίρο, Αμπουμπακάρ, Τέγιο
Βασιλεία (Σόουζα, 4-2-3-1): Βάτσλικ, Σάμιουελ, Σαφάρι, Σχαρ, Τζάκα, Γκάσι, Ζουφί, Φράι, Ελνένι, Στρέλερ, Γονζάλεζ