Share

Πήρε το ντέρμπι η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 στο «Άνφιλντ» επί της Λίβερπουλ χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Μάτα και την ανόητη αποβολή του Στίβεν Τζέραρντ και πήρε προβάδισμα πέντε βαθμών από την πέμπτη στην βαθμολογία Λίβερπουλ. Η ομάδα του Λουί Φαν Χάαλ, με μία πολύ καλή και οργανωμένη εμφάνιση τερμάτισε το αήττητο των «ρεντς» μέσα στο 2015 και ξέφυγε από τη μισητή αντίπαλό της με πέντε βαθμούς στη μάχη της τέταρτης θέσης, οκτώ αγωνιστικές πριν από το τέλος της περιόδου, χάρη στην τέταρτη σερί νίκη της.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπλόκαραν με έξυπνη τακτική τους διαδρόμους για τα ατού της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς, που έκανε το πρώτο της εύστοχο σουτ στο 69ο λεπτό, όταν ο Ντάνιελ Στάριτζ μείωσε για το τελικό 2-1! Βέβαια, οι γηπεδούχοι δεν βοηθήθηκαν από τον αρχηγό τους, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή αντί του Λαλάνα με το ξεκίνημα του β’ μέρους και αποβλήθηκε μόλις 45 δευτερόλεπτα αργότερα επειδή πάτησε τον Ερέρα! Αν μη τι άλλο ένα άδοξο «αντίο» σε αυτές τις αναμετρήσεις για τον Άγγλο μέσο, που από του χρόνου θα αγωνίζεται στο Λος Άντζελες…

Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πειθαρχημένα κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό, όταν ο Ερέρα βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μάτα και αυτός προχώρησε για να πλασάρει στην απέναντι εστία τον Σιμόν Μινιολέ. Οι «ρεντς» έπαιξαν χωρίς τη γνώριμη ενέργειά τους αλλά θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 36ο λεπτό, όταν ο Χέντερσον βρήκε στην περιοχή τον Λαλάνα, αλλά αυτός έστειλε τη μπάλα άουτ από πολύ καλή θέση..

Στο 59ο λεπτό, ο Ισπανός αντάλλαξε πάσες με τον Άνχελ Ντι Μαρία (που είχε μπει νωρίτερα στη θέση του Γιάνγκ) και με ένα φανταστικό ακροβατικό γυριστό άφησε «άγαλμα» τον Μινιολέ για το 0-2. Ο τεχνικός των γηπεδούχων έριξε στη συνέχεια τον Μπαλοτέλι αντί του Μορένο ώστε να απειλήσει περισσότερο επιθετικά και οι «ρεντς» στο 69′ ανάκτησαν τις ελπίδες τους, όταν ο Κουτίνιο βρήκε ωραία τον Στάριτζ και αυτός πλάσαρε στην κλειστή γωνία τον Ντε Χέα για το 1-2.

Στα τελευταία λεπτά, η Γιουνάιτεντ έχασε ιδανική ευκαιρία για να πανηγυρίσει μία ακόμα μεγαλύτερη νίκη, όταν στις καθυστερήσεις ο Τσαν ανέτρεψε τον Μπλιντ στην περιοχή, αλλά ο Μινιολέ με εκπληκτική επέμβαση στη δεξιά του γωνία απόκρουσε την εκτέλεση του Γουέιν Ρούνι. Με την νίκη της η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 59 βαθμούς και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη στην βαθμολογία Σίτυ η οποία έχει 61 βαθμούς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Ρότζερς, 3-4-3): Μινιολέ – Τσαν, Σκρτελ, Σακχό – Στέρλινγκ, Χέντερσον, Άλεν, Μορένο (66′ Μπαλοτέλι) – Λαλάνα (46′ Τζέραρντ), Στάριτζ, Κουτίνιο.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. (Φαν Χάαλ, 4-1-4-1): Ντε Χέα – Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Μπλιντ (90+4′ Ρόχο) – Κάρικ – Μάτα, Ερέρα (83′ Φαλκάο), Φελαϊνί, Γιάνγκ (55′ Ντι Μαρία) – Ρούνι.