Share

Μίλησε τελευταίος ο Ταγκμπατζουμί

Ο Ταγκμπατζουμί μίλησε στις καθυστερήσεις και η ΑΕΛ πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου με σκορ 1-1. Μπορεί να βρέθηκε από το πουθενά πίσω στο σκορ με αυτογκόλ, αλλά με δράστη τον συνήθη ύποπτο Μάρκο Ταγκμπατζουμί το τρίτο εισιτήριο κατέληξε στην Λεμεσό.

Η ένταση και το πάθος ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του πρώτου μέρους αφού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν την μάχη στο κέντρο του γηπέδου. Οι «φτεροπόδαροι» για ένα περίπου δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν τον Φεγκρούς , κάτι που έκανε πρώτη η ΑΕΛ με τον Ταγκμπατζουμί στο εικοσάλεπτο του αγώνα. Η απάντηση του Ερμή ήταν άμεση αφού μόλις δέκα λεπτά αργότερα ο Ιμπραίμι με κεραυνό σημάδεψε το δοκάρι του Φεγκρούς.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν η ομάδα η οποία έψαξε περισσότερο το γκολ για να κλειδώσει ουσιαστικά την πρόκριση και έχασε αρκετές ευκαιρίες με δράστη τον μετέπειτα σκόρερ της Ταγκμπατζουμί. Κόντρα στην ροή του αγώνα και με την βοήθεια του Μεντί ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ο Ερμής ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και προσωρινά νόμισε ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στην παράταση.

Ο μέχρι εκείνη την στιγμή μοιραίος του αγώνα όμως και πρώην ποδοσφαιριστής των φτεροπόδαρων στην τελευταία φάση του αγώνα έδωσε την λύση και μαζί την πρόκριση στην ΑΕΛ.

Στο πρώτο αγώνα των ημιτελικών η ΑΕΛ θα στερηθεί των υπηρεσιών των Νικολάου, Σιέλη, Ταγκμπατζουμί και Σακέτι οι οποίοι θα είναι τιμωρημένοι με κάρτες.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνοφ, Λόπες (74΄ Παουλίνιο), Σαμάρας (70΄ Παπαθανασίου), Ζάρκοβιτς, Ταραλίδης, Μουσταφά, Τούρκο, Μανού, Ιμπραΐμι, Ρέζεκ (62΄ Τσίνα), Ονίλο.

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Ελευθερίου, Μεντί, Σιέλης, Καρλίτος, Σακέτι, Νικολάου, Μπεμπέ (81΄ Ντιαλό), Σαρδινέρο, Καλό (63΄ Εντμάρ), Ταγκμπατζούμι.

Πηγή: 24sports.com.cy