Share

«Κλείδωσε» η εξάδα

Τα αποτελέσματα της χτεσινής ημέρας κλείδωσαν και μαθηματικά τις ομάδες της εξάδας, μια αγωνιστική πριν την λήξη της κανονικής περιόδου. Την επόμενη αγωνιστική η Ομόνοια φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ και παίζει το τελευταίο της χαρτί για την διεκδικήσει του φετινού τίτλου, καθώς αν χάσει θα βρεθεί πίσω με – 10 από την κορυφή, ενώ ο Απόλλωνας αγωνίζεται εντός έδρας με την Ανόρθωση με μοναδικό σκοπό το τρίποντο που θα τον διατηρήσει κοντά στον ΑΠΟΕΛ.

ΑΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκε στο ντέρμπι του Τσιρείου η Ομόνοια, αλλά αυτές δεν την εμπόδισαν από το να πάρει μια σπουδαία νίκη με 0-1. Ο Λεάντρο έδωσε νωρίς το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν μια εύκολη νίκη παρά το στενό σκορ. Η Ομόνοια ήταν εξαιρετική στο τακτικό κομμάτι με αποτέλεσμα να κρατήσει τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Γιωργαλλίδη, ο οποίος απειλήθηκε ελάχιστα.

Συνδέσεις
ΑΕΛ: Φεγκρούς, Μεντί, Εντμάρ, Σιέλης, Λο Σάμπου (46΄ Καρλίτος), Σακέτι, Ντιαλό (74΄ Σέμα), Μπεμπέ, Σαρδινέρο, Καλό, Ταγκμπατζούμι
ΟΜΟΝΟΙΑ: Γιωργαλλίδης, Κυριάκου, Λεάντρο, Γκουλόν, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Δημητρίου (66΄ Σαμμούτης), Ράμος (81΄ Ρουσιάς), Κιρμ, Φοφανά (76΄ Σκέμπρι), Γκαρσία

ΑΠΟΕΛ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε στο ΓΣΠ, με τον Μοράις να δίνει την νίκη στους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο άφησε πολύ λίγες συγκινήσεις στο οπαδούς των δύο ομάδων, αφού δημιουργήθηκαν ελάχιστες φάσεις με καλύτερη το δοκάρι του Ντε Βινσέντι στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν καλύτερος, ενώ η αποβολή του Κακά στο 70’ έκανε ακόμα πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι. Ο Απόλλωνας άρχισε να γίνεται επικίνδυνος και δημιούργησε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με τον Γκιέ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ενώ όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα θα ήταν ισόπαλο, ο Μοράις στο 90 + 2 με κεφαλιά έδωσε μια σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους. Νίκη ψυχολογίας για τους γηπεδούχους που τους δίνει μεγάλη τόνωση για την συνέχεια. Από την άλλη ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει, αλλά εξακολουθεί να παραμένει ένα εκ τον φαβορί για τον τίτλο

Συνδέσεις
ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Κακά, Ρίσε, Μοράις, Λάνιγκ, Χαραλαμπίδης (73′ Καρλάο), Εφραίμ (89′ Γκόμες), Ντε Βινσέντι (92′ Ναφίου), Τζιμπούρ
Απόλλων: Βάλε, Ν. Λόπες, Μερκής, Αντράντε, Βασιλείου, Χαμντανί, Μεριέμ, Ρόσα, Παπουλής (84′ Κολοκούδιας), Τουράν, Γκιέ

ΕΡΜΗΣ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Στόχος επετεύχθη για τον Ερμή καθώς με την χτεσινή του νίκη με 3-1, εξασφάλισε και μαθηματικά μια θέση στην εξάδα. Καλύτερα άρχισε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα και απείλησε τέσσερις φορές στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Από το πουθενά και αντίθετα στην ροή του αγώνα ο Ερμής σκόραρε με τον Μανού στο 32’ και έκανε ευκολότερο το έργο του Ερμή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερμής σκόραρε νωρίς στο 50’ και καθάρισε το παιχνίδι. Στο 65’ ο Λαμπρόπουλος μείωσε σε 2-1 με δυνατό σουτ και έδωσε προσωρινά ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα στην Νέα Σαλαμίνα, όμως ο Τσίνα στο 73’ έκανε το 3-1 για τον Ερμή. Με την νίκη του ο Ερμής έφτασε στους 34 βαθμούς και παραμένει ζωντανός στο κυνήγι για έξοδο στην Ευρώπη.

Συνδέσεις
ΕΡΜΗΣ: Μπογκατίνοφ, Λόπες, Ζάρκοβιτς, Ταραλίδης, Σαμάρας, Μουσταφά, Τούρκο, Παουλίνιο, Ρέζεκ, Μανού, Ιμπραίμι
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμς, Μοντέιρο, Τσιγκουίνι, Αουρέλιο, Παπάβα, Λαμπρόπουλος, Λεόν, Πεδρίτο, Εζέ, Βιλέλα