Share

Καθάρισε η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το «Γκελσενκίρχεν» καθώς νίκησε 2-0 τη Σάλκε και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Ρομπέρτο Ντι Ματέο επέλεξε ένα σύστημα 5-3-2 με τον Βελενρόιτερ να παίρνει θέση κάτω απ’ τα δοκάρια στην άμυνα οι Ουτσίντα, Χέβεντες, Μάτιπ, Νάσταζιτς και Αόγκο, στο χώρο του κέντρου οι Χέγκερ, Νοϊστέντερ και Μπόατενγκ και επιθετικό δίδυμο οι Τσούπο – Μοτίνγκ και Χούντελαρ.

Απ’ την άλλη, ο Κάρλο Αντσελότι παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-3-3 με τον Κασίγιας κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν και Μαρσέλο στην άμυνα, στο κέντρο οι Λούκας Σίλβα, Κρόος και Ίσκο και η τριάδα της επίθεσης αποτελείται από τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπέιλ και Μπενζεμά.

Έσπασε την «κατάρα» σε 26 λεπτά!

Το πρώτο μέρος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς οι φάσεις ήταν λιγοστές και προήλθαν κυρίως από τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Η Σάλκε κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς με τον Ρομπέρτο Ντι Ματέο να θέλει αρχικά να οχυρώσει καλά τα μετόπισθέν του και στη συνέχεια να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους Γερμανούς καθώς στο 25ο λεπτό ο Χούντελαρ σούταρε από τον άξονα αλλά ο Κασίγιας έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά και απέκρουσε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη της ουσιαστικά καλή στιγμή κατάφερε να ανοίξει το σκορ, γεγονός που τη χαρακτηρίζει ως μεγάλη ομάδα. Στο 26ο λεπτό ο Καρβαχάλ πραγματοποίησε έξυπνη σέντρα απ’ τα δεξιά και ο Ρονάλντο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «σπάζοντας» την «κατάρα» που τον κυνηγούσε εδώ και ένα μήνα, σκοράροντας το 73ο του γκολ στη διοργάνωση.

Από κει και έπειτα ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος για τους «μερένχες» καθώς στο 31ο λεπτό ο Κρόος έκανε την κάθετη μπαλιά στον Μπενζεμά αλλά ο τερματοφύλακας της Σάλκε απέκρουσε ενώ το ίδιο συνέβη, με πιο εντυπωσιακό τρόπο αυτή τη φορά, στην εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο στο 35ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Μαδριλένους να έχουν το προβάδισμα.

Είχε τον απόλυτο έλεγχο!

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν ακόμα πιο χαμηλός με τη Ρεάλ να απειλείται ελάχιστα και να διατηρεί έως το τέλος το προβάδισμα.

Η μοναδική καλή στιγμή και πιο ουσιαστική στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 74ο λεπτό ο Ουτσίντα έστρωσε την μπάλα στον Πλάτε αλλά εκείνος στάθηκε άτυχος αφού το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας ενώ στη συνέχεια το πλασέ του Ουτσίντα κατέληξε στην αγκαλιά του Ισπανού πορτιέρε.

Στο τελευταίο τέταρτο οι Γερμανοί πίεσαν, ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα γκολ αλλά η Ρεάλ όταν χρειάστηκε «πάγωσε» το ρυθμό. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, στο 79ο λεπτό με τον Μαρσέλο να πραγματοποιεί ένα τρομερό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και να σημειώνει ένα εκπάγλου καλλονής γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σάλκε (Ρ. Ντι Ματέο): Βελενρόιτερ, Χέβεντες, Αόγκο, Ουτσίντα, Νάσταζιτς, Μάτιπ, Μπόατενγκ, Χέγκερ, Νοϊστέντερ (57′ Κίρχοφ), Τσούπο – Μοτίνγκ, Χούντελαρ (33′ Πλάτε)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κ. Αντσελότι): Κασίγιας, Βαράν, Πέπε, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Κρόος, Λούκας Σίλβα, Μπέιλ, Ίσκο (84′ Ιγιαραμέντι), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (78′ Τσιτσαρίτο)

Πηγή: novasports.gr