Share

Εθνική Κύπρου: Εφιάλτης στις Βρυξέλλες

Σπουδαία νίκη που την φέρνει στην τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου, πέτυχε η Εθνική Βελγίου, που διέσυρε με 5-0 την Εθνική ομάδα της Κύπρου. Η ομάδα του Βελγίου ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με την ομάδα μας να είναι σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Λίγα πράγματα μπορούν να ειπωθούν για τον σημερινό αγώνα, αφού η ποιότητα των γηπεδούχων ήταν μεγάλη. Επόμενος αγώνας για την Εθνική Κύπρου είναι τον Ιούνιο, εκτός έδρας με την ομάδα της Ανδόρας.

Ο αγώνας
Επιβλητική η ομάδα του Βελγίου στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Πάμπος Χριστοδούλου παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και με δύο ανασταλτικά χαφ (Λαμπάν – Νικολάου), αλλά αυτό δεν φάνηκε αρκετό να σταματήσει το Βέλγιο. Οι Βέλγοι με κινητήριο μοχλό τον Αζάρ και άξιο συμπαραστάτη του τον Φελαϊνι πίεσαν από την αρχή για το γρήγορο τέρμα. Στο 12’ λεπτό το Βέλγιο βρήκε την πρώτη του ευκαιρία με τον Ντε Μπράινε, αλλά ο Κίσσας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 21’ λεπτό μετά από σύγχυση στην περιοχή του Κίσσα, ο Φελαϊνί κατόρθωσε με σουτ εντός της περιοχής να γράψει το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά το Αζάρ να απειλήσει, αλλά ο Κίσσας ήταν και πάλι παρόν. Στο 35’ λεπτό το Βέλγιο μετά από δεξιά σέντρα ακριβείας του Αζάρ, έκανε το 2-0 με τον Μπεντέκε. Στο 44΄λεπτό ο Κίσσας έκανε εξαιρετική επέμβαση, αφού κατάφερε να αποκρούσει το εξ επαφής σουτ του Βίτσελ.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Κύπρο να απειλεί για πρώτη φορά στο αγώνα, όταν ο Μυτίδης στο 49΄ λεπτό προσπάθησε με κεφαλιά να απειλήσει τους Βέλγους. Οι Βέλγοι έλεγχαν χαλαρά το παιχνίδι, κάνοντας ταυτόχρονα συντήρηση δυνάμεων. Στο 67’ λεπτό ήρθε το ξέσπασμα για τους Βέλγους, με τον Φελαϊνι να γράφει με εξαιρετικό πλασέ το 3-0. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Αζάρ να σκοράρει μετά από φοβερή ατομική ενέργεια και πλασέ εντός της περιοχής. Στο 81’ λεπτό ήταν η σειρά του Μπατσουαγί να χρηστεί σκόρερ, γράφοντας με εξαιρετική ενέργεια το 5-0.

Οι συνθέσεις:
ΒΕΛΓΙΟ (Βίλμοτς): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Λόμπαρτς, Κομπανί, Φερτόνγκεν, Βίτσελ, Ντε Μπράινε, Φελαϊνι, Αζάρ, Ναϊνγκολάν, Μπεντεκέ
ΚΥΠΡΟΣ (Χριστοδούλου): Κίσσας, Κυριάκου, Aντωνιάδης, Μερκής, Λαΐφης, Νικολάου, Μακρίδης, Λαμπάν, Σωτηρίου, Μακρής, Μυτίδης