Share

Ομόνοια: Ντέρμπι… επιβίωσης κόντρα στην Ανόρθωση

Το ντέρμπι με τον Απόλλωνα ήδη διαγράφηκε από την μνήμη όλων στην Ομόνοια και η εβδομάδα που μπαίνει είναι αποκλειστικά στραμμένη στο νέο ντέρμπι που ακολουθεί με την Ανόρθωση.

Ένα παιχνίδι, το οποίο αναμένεται να κρίνει πολλά, είτε η Ομόνοια πάρει τη νίκη είτε ηττηθεί σε ακόμη ένα ντέρμπι. Με νίκη οι «πράσινοι» απλώς θα επανέλθουν στις επιτυχίες και παράλληλα θα δώσουν και χαρά στον κόσμο τους, ο οποίος ανυπομονεί για μια καλή εμφάνιση αλλά και νίκη σε ντέρμπι. Αν ηττηθεί… τότε είναι σχεδόν σίγουρο πως ο τεχνικός της ομάδας Τζον Κάρβερ (ο οποίος βρίσκεται στην πρίζα), θα παίζει το κεφάλι του κορώνα-γράμματα και θα υπάρξουν εξελίξεις. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας έχουν μια πρώτη ευκαιρία να διορθώσουν τις προηγούμενές τους εμφανίσεις. Ναι, μπορεί στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα να είχαν καλή εμφάνιση (δεν θύμιζε τις προηγούμενες κακές),  αλλά αυτό που μένει είναι η ήττα. Μια ήττα η οποία πλήγωσε περισσότερο τον εγωισμό τους και σίγουρα στο ντέρμπι κόντρα στην «Κυρία» θα έχουν να αποδείξουν αρκετά. Πρώτο και κύριο πως μπορούν και είναι ικανοί να φορούν την φανέλα με το τριφύλλι στο στήθος. Κάποιοι το έχουν ήδη ξεχάσει, αλλά ο κόσμος της ομάδας, ο οποίος είναι απαιτητικός, τους το υπενθυμίζει συνεχώς.

Υπέρ της η προϊστορία
Από τη χρονιά που θεσπίστηκαν τα play-off στο πρωτάθλημα μας, η Ομόνοια φιλοξένησε την Ανόρθωση 18 φορές στο ΓΣΠ. Τις μισές φορές, 9 στο σύνολο, βγήκε κερδισμένη, ενώ άλλες τέσσερις φορές γνώρισε την ήττα και άλλες πέντε έμεινε στην ισοπαλία. Ωστόσο αυτό που έχει περισσότερη σημασία για τους «πράσινους» είναι πως από την περίοδο 12/13 και σε επτά παιχνίδια έχει έξι νίκες και μια ισοπαλία. Αυτήν πέρσι, στο 0-0 στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Σ’ αυτά τα τελευταία επτά παιχνίδια (δηλαδή από την τελευταία ήττα της Ομόνοιας μέσα στο ΓΣΠ) οι «πράσινοι» πέτυχαν 18 τέρματα και δέχθηκαν 6.
Πηγή: sigmalive