Share

Συμβιβασμός στην παγωμένη Ελβετία

Σκληρό και δυνατό παιχνίδι στην Ελβετία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι από την αρχή του παιχνιδιού. Η Βασιλεία όμως, αιφνιδίασε από το πουθενά και άνοιξε νωρίς το σκορ στο 11’ λεπτό με τον Γκονζάλες, αλλά η ανωτερότητα των «Δράκων» ήταν καθολική σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Η πίεση έφερε αποτελέσματα και στο 79’ λεπτό η Πόρτο ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο.

Το ματς
Παιχνίδι κέντρου τα πρώτα δέκα λεπτά με την Πόρτο να έχει την κατοχή και την Βασιλεία να αμύνεται. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Βασιλεία άνοιξε το σκορ στο 11’ λεπτό, όταν ο Φράι με κάθετη μπαλιά, τροφοδότησε τον Γκονζάλες, ο οποίος πλάσαρε με ευκολία τον Φαμπιάνο. Η Πόρτο αντέδρασε, κράτησε μπάλα και απείλησε στο 20’ λεπτό με τον Ντανίλο. Η πίεση της Πόρτο συνεχίστηκε και στο 35’ λεπτό διεκδίκησε πέναλτι με τον Μαρτίνες, αλλά ο Άγγλος διαιτητής έκρινε πως δεν υπήρχε καμία παράβαση. Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε στην μετριότητα, με την ομάδα της Βασιλείας να σκοράρει στην πρώτη της ουσιαστική επίθεση.
Η Πόρτο άρχισε φουριόζα το δεύτερο ημίχρονο με σκοπό την γρήγορη ισοφάριση και σκόραρε στο 48’ λεπτό με γκολ του Κασεμίρο, όμως το γκολ ακυρώθηκε ορθά μετά από καθυστέρηση ολίγων λεπτών ( Το replay έδειξε πως δύο παίκτες της Πόρτο εμπόδιζαν το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα Βάτσλικ). Στο 58’ λεπτό ήταν η σειρά το Τέγιο να απειλήσει, αλλά ο τερματοφύλακας τον γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Ισπανού μεσοεπιθετικού. Η Πόρτο συνέχιζε να ασκεί πίεση στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να χάσει τεράστια ευκαιρία στο 65΄λεπτό ο Μαρτίνες. Στο 78’ λεπτό μετά από γύρισμα του Ντανίλο στην περιοχή, η Πόρτο κέρδισε πέναλτι και στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Βάτσλικ για να κάνει το 1-1.

Βασιλεία: Βάτσλικ, Σάμουελ, Σούχι, Σαφάρι, Ζουφί, Φρέι, Ελνενί, Σάκα, Στρέλερ (63΄Εμπολό), Γκάσι (83’ Χαμουντί), Γκονζάλες (24’ Κάλα)
Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μαϊκόν, Μαρκάνο, Σάντρο, Κασεμίρο, Μπραχίμι (61’ Κουαρέσμα), Ερέρα, Τόρες (68΄Νέβες), Μαρτίνες, Τέγιο (81’ Κιντέρο)