Share

Πάτησαν κορυφή οι «γαλαζοκίτρινοι» με Μοράις

Δραματικό ήταν το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ να κλέβει την νίκη τελευταίο λεπτό με γκολ του Μοράις. Το παιχνίδι ήταν πολύ μέτριο στο πρώτο ημίχρονο με λίγες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο τελευταίο εικοσάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. MVP για τους γηπεδούχους ο Πάρντο και ο Μοράις, ενώ κορυφαίος για τον Απόλλωνα ο Γκίε.

Το ματς
Παιχνίδι κέντρου τα πρώτα 25΄ λεπτά, χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να απειλεί για πρώτη φορά στο 10’ λεπτό με τον Παπουλή να σουτάρει και τον Κακά να απομακρύνει πάνω στην γραμμή του τέρματος. Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 37’ με τον Ντε Βινσέντι, αλλά ο Αντράντε έδιωξε την υστάτη σε κόρνερ, αφού η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι. Στο 43’ ο Σέρτσιο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 51’ όταν μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη, ο Εφραίμ έκανε την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του κατέληξε έξω. Στο 55’ ο Απόλλωνα προσπάθησε να για πρώτη φορά όμως ο Τουράμ έκανε κακή επιλογή. Στο 70’ ο Γκιε Γκιέ έφυγε σαν σίφουνας , ντρίπλαρε τον Κακά, αλλά ο τελευταίος τον ανέτρεψε προτού βρεθεί τετ α τετ με τον Πάρντο και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τον Τόμας Φίνκ να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Χαραλαμπίδη και να βάλει στην θέση του τον Καρλάο. Στο 77’ λεπτό ο Παπουλής έφευγε μόνος απέναντι στον Πάρντο , όμως ο Τράττος έδωσε επιθετικό φάουλ για παράβαση του Παπουλή πάνω στον Σέρτζιο (η επανάληψη όμως δεν δικαιώνει τον διαιτητή). Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και απείλησε στο 80’ και στο 84’ με τον Γκιέ Γκιέ, αλλά απέκρουσε και τις δύο φορές ο Πάρντο. Στο 87’ ο Γκιέ Γκιέ έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού το σουτ του κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 92’ ο Τζιμπούρ έδωσε εκπληκτική ασσίστ στον Νούνο Μοράις και ο Πορτογάλος έκανε το 1-0.

Συνθέσεις
ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Κακά, Ρίισε, Μοράις, Λάνιγκ, Χαραλαμπίδης, Εφραίμ, Ντε Βινσέντι, Τζιμπούρ

Απόλλων: Βάλε, Ν. Λόπες, Μερκής, Αντράντε, Βασιλείου, Χαμντανί, Μεριέμ, Ρόσα, Παπουλής, Τουράμ, Γκιέ