Share

Παγδατής: Συνεχίζεται η ανοδική πορεία

Με το δεξί άρχισαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Μάρκου Παγδατή στο Ντουμπάι, ο οποίος νίκησε πριν από λίγα λεπτά τον Βέλγο Νταβίντ Γκοφίν με 2-0 σετ (6-2, 7-5) σε μία ώρα και έντεκα λεπτά. Επόμενος αντίπαλος του Παγδατή θα είναι ο ταλαντούχος Κροάτης, Μπόρνα Κόριτς, ο οποίος νίκησε σήμερα τον Τυνήσιο Μάλεκ Τζαζίρι με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-3)
Τα σετ
Το πρώτο σετ άρχισε με break για τον Γκοφίν, αλλά ο Μάρκος κατάφερε να απαντήσει και να κάνει το 1-1 στα games. Ο Βέλγος όμως βρήκε και πάλι την λύση και ξαναπήρε το προβάδισμα με break και έκανε το 2-1. Ο Μάρκος όμως αντέδρασε και πήρε τα επόμενα 5 games και συνάμα το πρώτο σετ με 6-2. Το πρώτο σετ ήταν μέτριο σε θέαμα με τους δύο αντισφαιριστές να έχουν πρόβλημα στο σέρβις τους, με αποτέλεσμα να έχουν κάτω από 45% στο πρώτο τους σέρβις. Επιπρόσθετα είχαν και οι δύο από τέσσερα διπλά σφάλματα (double faults).
Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν ισορροπημένο, αλλά ο Παγδατής κατάφερε μόλις στο τρίτο game του παιχνιδιού να κάνει το break και να πάρει το προβάδισμα με 1-3. Ο Γκοφίν αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος το κακό σέρβις του Μάρκου, κατάφερε να κάνει το break στο έβδομο game και να μειώσει σε 3-4. Στο εντέκατο game του δεύτερου σετ, ο Μάρκος προηγήθηκε με 30-0, αλλά βρέθηκε αντιμέτωπος με break point, όμως δεν τα παράτησε και στο τέλος κράτησε του σέρβις του και πήρε το προβάδισμα με 6-5. Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Βέλγος σέρβιρε για να στείλει το δεύτερο σετ στο tie – break, όμως ο Παγδατής εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για break και κατάφερε να πάρει το σετ και ταυτόχρονα το παιχνίδι με 2-0 σετ.
Ο Παγδατής ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας μόλις τέσσερις άσσους, ενώ είχε και εννέα διπλά σφάλματα, πράγμα που φανερώνει ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα στο σέρβις του. Θετικό είναι το γεγονός πως κατάφερε να εκμεταλλευτή σχεδόν όλες τις ευκαιρίες που είχε στην διάθεση του για να κάνει break (6/7).