Share

Ο Χάρτ την κράτησε ζωντανή

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Champions League απέκτησε η Μπαρστελόνα, μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη της επί της Μάντσεστερ Σίτυ με 1-2. Καλύτερη η Μπαρστελόνα στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε με 0-2, ενώ αν ήταν και πιο τυχερή το σκορ θα μπορούσε να ήταν 0-3. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό με τους γηπεδούχους να τα παίζουν όλα για όλα, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με γκολ του Αγκούερο. Η αποβολή του Κλισί στο 74’ λεπτό μείωσε τις πιθανότητες για ισοφάριση και οι Καταλανοί πήραν στο τέλος μια πολύ σπουδαία νίκη, χάνοντας και πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

Το ματς
Αναγνωριστικά τα πρώτα δέκα λεπτά στο Etihad Stadium, με την Μπαρτσελόνα να έχει τον έλεγχο και σιγά σιγά να προσπαθεί να ανεβάζει τον ρυθμό της. Η Σίτυ προσπάθησε να απειλήσει στο 8’ με φάουλ του Μίλνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο τοίχος. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν δημιούργησαν μια ευκαιρία στο 12΄ λεπτό με τον Σουάρεζ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Χαρτ. Στο 16’ λεπτό μετά από σέντρα του Μέσι από δεξιά, ο Κομπανί στην προσπάθεια του να διώξει, έστρωσε τη μπάλα στον Σουάρες, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Στο 30’ λεπτό ο Σουάρες ξανακτύπησε κάνοντας το 0-2, αξιοποιώντας την καταπληκτική πάσα του Άλμπα. Η Μπαρτσελόνα είχε διαρκώς τον έλεγχο και δημιουργούσε συνεχώς προϋποθέσεις και για τρίτο τέρμα. Μια από αυτή ήρθε στο 44’ λεπτό, όταν από σέντρα – σουτ του Ντάνι Άλβες από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Δυναμικά άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Σίτυ, με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Στο 50’ λεπτό ο Τζέκο με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι προσπάθησε να απειλήσει τον Τερ Στέγκεν, αλλά ο τερματοφύλακας των Καταλανών απέκρουσε την κεφαλιά του. Στο 54’ λεπτό ο Αγκουέρο έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Μπαρστελόνα και με δυνατό σουτ εκτός της περιοχής προσπάθησε να βάλει την Σίτυ στο παιχνίδι, αλλά το σουτ του κατέληξε μόλις έξω. Στο 69’ λεπτό η πίεση της Σίτυ μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Αγκούερο να εκμεταλλεύεται το υπέροχο τακουνάκι του Σίλβα. Στο 74’ λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κλισί για φάουλ στο Άλβες. Μετά την αποβολή οι φιλοξενούμενη έλεγξαν τον ρυθμό και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπαρστελόνα κέρδισε πέναλτι με τον Μέσσι. Ο Μέσσι ανέλαβε την εκτέλεση της ποινής, αλλά ο Χαρτ έκανε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας την Σίτυ ζωντανή.
ΜΑΝ.ΣΙΤΥ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κλισί, Φερνάντο, Μίλνερ, Νασρί (61’ Φερναντίνιο), Σίλβα (78’ Σανιά), Τζέκο (68’ Μπονί) , Αγουέρο

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλβες (75’ Αντριάνο), Άλμπα, Μασεράνο, Ράκιτιτς (71’ Ματιέ), Μπούσκετς, Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ (80’ Πέδρο)