Share

Κέρδισε Ερμή, απουσίες και… ψυχολογία

Ένα από τα καλύτερα πρώτα της ημίχρονα στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε σήμερα η Ανόρθωση, επικρατώντας με άνεση του Ερμή και.. σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ένα βαθμό λιγότερο από την ΑΕΚ.

Με τον Λαΐφη να προωθείται στην μεσαία γραμμή και να αποτελεί ξανά τον ηγέτη της, η «Κυρία» κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά και μέχρι το πρώτο τέταρτο προηγείτο με 2-0, ενώ θα μπορούσε για άλλα δύο γκολ αν ο Ίσμα ήταν πιο ουσιαστικός στα τελειώματά του. Υπήρξε πλήρης κυριαρχία, απόλυτος έλεγχος του ρυθμού, κατοχή μπάλας και συνεχείς επιθετικές προσπάθειες. Το… κερασάκι στην τούρτα ενός εξαιρετικού ημιχρόνου, ήρθε με την γκολάρα του Λαΐφη, με ένα άπιαστο αριστερό σουτ έξω απ’ την περιοχή.

Στην επανάληψη ο ρυθμός από πλευράς Ανόρθωσης δεδομένα έπεσε, όμως υπήρχαν πάλι οι ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Στο τέλος της ημέρας, η Ανόρθωση κέρδισε τον Ερμή αλλά και τις μπόλικες απουσίες (πέντε παίκτες στον πάγκο, οι δύο γκολκίπερ!) και επανήλθε στις νίκες.

Έτσι έβαλε τέλος και σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων, στους οποίους μετρούσε δύο ήττες και δύο ισοπαλίες, χωρίς μάλιστα να σκοράρει.

Πηγή: Kerkida.net