Share

Γράφει ιστορία το φιλικό Κύπρος-Μαυροβούνιο

Ο αυριανός (23/3) φιλικός αγώνας θα είναι ο πρώτος στην ιστορία της Κύπρου και του Μαυροβουνίου. Η προϊστορία μεταξύ των δύο χωρών καταγράφει δύο συνολικά επίσημες συναντήσεις για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010.

Στις 6 Ιουνίου 2009 οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Κύπρος προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα στο πρώτο ημίχρονο των Μιχάλη Κωνσταντίνου και Χρύση Μιχαήλ με πέναλτι και ισοφάρισε το Μαυροβούνιο στο δεύτερο ημίχρονο με δύο τέρματα του Νταμιάνοβιτς.

Η Εθνική μας με προπονητή τότε τον Άγγελο Αναστασιάδη αγωνίστηκε σε εκείνο τον αγώνα με την ακόλουθη σύνθεση:

Αντώνης Γιωργαλλίδης (34’ Μιχάλης Μορφής), Μάριος Ηλία, Αλεξης Γαρπόζης (68’ Μαρίνος Σατσιάς), Ηλίας. Χαραλάμπους, Παρασκευάς Χρήστου, Χρύσης Μιχαήλ, Μάριος Νικολάου (78’ Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης), Κωνσταντίνος Μακρίδης, Στάθης Αλωνεύτης, Γιάννος Οκκάς, Μιχάλης Κωνσταντίνου.

Ο αγώνας στο Μαυροβούνιο έγινε στις 9 Σεπτεμβρίου 2009 και ολοκληρώθηκε ισόπαλος 1-1.

Ο Γιάννος Οκκάς είχε σκοράρει για την Εθνική μας ισοφαρίζοντας το τέρμα που είχε πετύχει ο Βούσινιτς.