Share

Εγκατέλειψε ο Παγδατής

Χαμένη ευκαιρία για να περάσει στον τρίτο γύρο του Dubai Duty Free Tennis Championships, έχασε πριν από λίγο ο Μάρκος Παγδατής. Ο Κύπριος αντισφαιριστής έχασε το πρώτο σετ με 6-4, όμως στα επόμενα δύο σετ ανέβασε την απόδοση του με αποτέλεσμα να πάρει το δεύτερο σε με 6-3 και να πάρει προβάδισμα στο τρίτο σετ με 4-1. Όμως κάπου εκεί όλα άλλαξαν και ο Coric με ανατροπή έστειλε το παιχνίδι στο tie – break. Εκεί όλα έδειχνα πως θα έπαιρνε τον αγώνα, αφού προηγήθηκε με 4-1, όμως κάτω από αδιευκρίνιστους ακόμη λόγους ο Μάρκος αποχώρησε (μάλλον εξαιτίας τραυματισμού), ενώ έχανε με 6-4 στο tie – break και έδωσε την νίκη στον Κροάτη.

Τα σετ
Εκτός ρυθμού και οι δύο αντισφαιριστές στο πρώτο σετ, με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνολικά 5 breaks και τον Coric να είναι πιο ψύχραιμος στο τέλος και να παίρνει το σετ με 6-4.
Το δεύτερο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στον Παγδατή. Ο Μάρκος εκμεταλλεύτηκε την μια εκ των πέντε ευκαιριών που είχε στην διάθεση για break και πήρε στο τέλος το σετ με 6-3.
Ο Μάρκος μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ με στόχο να πάρει την πρόκριση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 4-1 στα games. Ο νεαρός Κροάτης αντίδρασε και εκμεταλλεύτηκε το κακό σέρβις του Παγδατή και μείωσε σε 4-3. Στο δέκατο game του παιχνιδιού ο Παγδατής σέρβιρε για την νίκη, όμως ο Coric δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε με break να κάνει το 5-5. O Coric κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-5, διατηρώντας το σέρβις του και ανάγκασε τον Μάρκο να σερβίρει για να στείλει τον αγώνα στο tie-break. O Παγδατής σέρβιρε για να παραμείνει στον αγώνα, όμως ήταν πολύ ψύχραιμος και κατάφερε να στείλει το σετ στο tie – break. Ο Μάρκος φάνηκε να ελέγχει το tie – break και κατάφερε να προηγηθεί με 4-1, όμως ο Coric γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-4 και πήρε το παιχνίδι αφού ο Παγδατής εγκατέλειψε τον αγώνα.