Share

Απόλλων: Γυρίζουν σελίδα και κοιτάζουν την Ανόρθωση

Για ακόμα ένα παιγνίδι στη Λευκωσία οι «κυανόλευκοι» δέχθηκαν γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, με αποτέλεσμα να χάσουν μια σπουδαία νίκη μέσα από τα χέρια τους και την ευκαιρία να σημειώσουν τη σημαντικότερη μέχρι σήμερα νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Το γεγονός ότι ο Απόλλωνας έμεινε για 6ο σερί παιγνίδι αήττητος στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (2 νίκες, 4 ισοπαλίες) δεν λέει κάτι σήμερα για την ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ, αφού για άλλη μια φορά ήταν άτυχη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ έπαιξε με σωστή τακτική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε πάθος σε όλον τον αγώνα και για λίγα δευτερόλεπτα έχασε μια σπουδαία νίκη. Με κορυφαίο τον Ντα Σίλβα που… όργωσε το γήπεδο, έδωσε την υπέροχη πάσα στον Μάγκλιτσα στη φάση του πέναλτι και σημείωσε το γκολ της ομάδας του, η λεμεσιανή ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους (τουλάχιστον μέχρι το 70′) να απειλήσουν πέρα από 1-2 φάσεις.

Κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα ήταν και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μάγκλιτσα αμέσως μετά το 0-1. Ο Κροάτης επιθετικός βρέθηκε φάτσα με το 0-2 όμως ολιγώρησε, με αποτέλεσμα να κάνει τη λάθος επιλογή και, αντί να πλασάρει, να προσπαθήσει να περάσει τον Βάτερμαν χωρίς επιτυχία. Το αρνητικό για τον Απόλλωνα ήταν το ότι στο τελευταίο 20λεπτο δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα, παρά το ότι αγωνίζονταν έξι μέσοι, και να απορροφήσει την πίεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς υπό πίεση. Φυσικά ακόμα και έτσι θα μπορούσε να έπαιρνε το τρίποντο αν έβγαζε άμυνα και στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Στον Απόλλωνα δεν έχουν κρύψει την οργή τους για τη διαιτησία του Μασιά στον προχθεσινό αγώνα. Είναι δεδομένο ότι θα καταγγελθεί η διαιτησία του στα αρμόδια όργανα, αφού πιστεύουν ότι αλλοίωσε το τελικό αποτέλεσμα. Παρά την απογοήτευση για την ισοπαλία, οι «κυανόλευκοι» σηκώνουν από σήμερα το κεφάλι για τον επόμενο αγώνα με την Ανόρθωση στο «Τσίρειο». Η νίκη είναι μονόδρομος για να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες και να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο το σερί των 4 αγώνων που έχει στο «Τσίρειο». Οι δύσκολες ώρες που περνά η «Κυρία» δεν προκαλούν φυσικά ούτε ίχνος εφησυχασμού. Στα ντέρμπι όλα αρχίζουν από το μηδέν. Ο Μάριος Στυλιανού θα μεταβεί σήμερα στη Γερμανία για να περάσει από εξειδικευμένες ιατρικές εξετάσεις για να εξακριβωθεί το μέγεθος του προβλήματος το οποίο αντιμετωπίζει, κι αν θα υποβληθεί άμεσα σε αποκατάστασή του. Για τον αγώνα με την Ανόρθωση δεν υπολογίζονται ούτε οι Βασιλείου και Μακρίδης.

Πηγή: sigmalive